Letní speciál: Pražské retro bazény

Proč jsem stíhala do teď psát maximálně jeden článek týdně? Protože jsem sbírala materiál na srovnání Pražských žump! Chlor byl mou voňavkou, zarudlé oči a vysušená kůže poznávacím znamením po mnoho dní.

Proplavala jsem všechny do jednoho a rozdělila je do 4 dílů, které dohromady skládají:

Letní speciál o Pražských bazénech!

Díl 1.: AXA, YMCA, Slavia, Podolí

Milí čtenáři, náš speciál odstartujeme pohledem do historie.
Tento díl si nejlépe vychutnáte ve společnosti svých rodičů a prarodičů. Protože ještě nejsem dostatečně vyzrálá, v následujících řádcích si počtete o zašlé slávě kdysi novotou zářících plaveckých areálů. Pokud si ale chcete vyslechnout, jak se v nich plavalo, než se vám drolili na hlavu, zavzpomínejte nad starými fotkami se svými staroušky.


AXA: Nejlevnější krytý bazén
DSC_2808.JPG

Tak levné plavání v centru Prahy si říká o parádní napěchovanost. A taky že jo! AXA nejen že kypí množstvím lidí, ale zaujala mne hlavně diverzitou plavců. Chodí si sem zaplavat všechny věkové kategorie, muži i ženy, domácí i cizinci. Bazén měl v době, kdy jsem ho navštívila oddělenou jen jednu dráhu pro sportovní plavání, zbytek byl otevřený a já nevěděla, komu mám uhýbat dřív. Jistá omšelost takhle starých bazénů je roztomilá, co ale bazénu AXA neodpustím, jsou špinavé sprchy.

Lavičky pro choulostivé zadečky
Bazén AXA se mi vryl do paměti vyhřívanými lavicemi podél bazénu.

kolážAXA.jpgDSC_2813.JPG


YMCA: Rezervační hrubiáni
DSC_2875.JPG

První pohled do bazénu YMCA mě trošku zarazil. Celý bazén byl rozdělen na tři dráhy, ve kterých koordinovaně plavali muži kraul. Kamarád Blekáč mě naučil trošku plavat, to dám, řekla jsem si, vypjala hruď a hupsla do vody (pěkně po stupíncích, aby nedošlo k nedorozumění, šipky ještě skákat neumím).

Snažila jsem se vmezeřit se do proudu plavců v prvním pruhu, ale ti do mě drcali, šťouchali, div že neplavali přese mě. V šoku jsem se vynořila a byla ráda, že mi oči drží na svém místě plavecké brýle, jinak by mi šokem a překvapením nad surovostí plavců asi vypadli z důlků.
Odnikud se na břehu vynořil čahoun v bílém tričku a povídá: „Slečno, my to tady máme zarezervovaný tu dráhu, musíte do jiné.“
Rozhlédla jsem se. Nad zbylými dráhami se tyčili podobné zjevy a řvali cosi na své svěřence. Co teď?

Plavala jsem do prostředního pruhu a povídám slečně na kraji bazénu: „Dobrý den, paní na recepci mi řekla, že tu můžu normálně plavat, vy to tu také máte zarezervované?“
Slečna trenérka právě měřila čas jednomu ze svých žáků, takže se na mě až po notné chvíli kysele podívala a řekla: „Ne, ale musíte plavat po oválu.“
Plavat po oválu úplně nešlo. Její dva svěřenci, kteří tam snad zkoušeli pokořit světový rekord nekompromisně odstrčili cokoliv, co jim stálo v cestě. Skutečná prekérka nastala, když se k nám do bazénu přidala nějaká babička. Jediné štěstí, že prozřela během pěti minut a rychle se z bazénu vypakovala.

Byla jsem ráda, že jsem tentokrát dorazila na plavání o půl hodiny pozdě, stejně jsem si přišla, jako bych strávila půl života v zapnuté pračce. I když jsem plavala v rozbouřeném moři, tak mě ty vlny tak nepomlátili jako plavci v YMCE.
YMCA koláž.jpgApel na rychloplavce
Moc prosím všechny, kteří mají v prdeli vrtuli a plavou rychleji než delfín, aby byli aspoň trošku ohleduplní a v plné rychlosti nenaráželi do nás chudáků, kteří máme vůbec problém uplavat na jeden zátah půl bazénu.

Ještě větší apel na rychloplavce
Moc moc moc prosím všechny, kteří si zarezervují v bazénu dráhu, aby tuto skutečnost nesdělovali zbloudilým zmateným plavcům zuřivím mlácením kolem sebe. Stačí otevřít ústa a říct : „Prosím využijte jiné dráhy, tahle je zarezervovaná.“

Největší apel na bazény samotné
Neškodilo by, kdyby mne paní na recepci upozornila, ať nelezu do určitých drah, ještě když jsem jí upozornila, že jsem tam poprvé. Taky by se daly dráhy označit v době rezervace nějakou cedulí.
ymca.jpg


Slavia: Socialistické bludiště
DSC_3030.JPG

Bazén, kterého jsem se ani nedotkla. Se svým vyvoleným jsme se domluvili, že si půjdeme zaplavat od 7 do 8. Psal, že přijde trošku pozdě, tak jsem si řekla, to neva, aspoň si tu krásu v klidu nafotím.

Než jsem se ale dostala k samotnému bazénu, zažila jsem dobrodružství hodné Odyssea. Psát o ošklivých mořských stvůrách nechci, protože bytosti potkané na cestě do bazénu byly jen značně nechápavé, ale to bych možná radši čelila těm stvůrám. Nejen že tam všichni vypadali jako z 80. let, ale i přes opakovaná upozornění, že jsem tam poprvé a prosby o pomoc, jen nechápavě koukali.

mn.jpg

Jak vypadá cesta plná dobrodružství?

 1. V obrovské hale musíte najít pokladnu (je nalevo hned za vchodem)
 2. Pokladní Vám za úplatu nebo Mutisportku poskytne čárový kód
 3. Kódem se odpípnete u turniketu
 4. Vyjdete po schodech
 5. Projdete chodbou
 6. Zujete si boty
 7. Projdete další chodbou
 8. Narazíte na paní s klíči velkými jako moje pěst
 9. Dáte paní 200 Kč zálohy za klíč velký jako pěst
 10. Procházíte další chodbou a postupně otevíráte všechny dveře, protože na žádných není značka bazénu
 11. Dostanete se do šatny
 12. Projdete odpočívárnou s dvěmi venkovními lavičkami
 13. Procházíte chodbou plnou nefunkčních sprchových hlavic
 14. Otevřete dveře do chodby, kde se na vás za plexisklem usmívá bazén
 15. Projdete pidibazénkem na opláchnutí nečistot z chodidel a
 16. Hurá! Můžete hupsnout do bazénu

Dobrodružství to plné nebylo, chodeb zaručeně. Polovina sprch byla nefunkčních, ty, které fungovaly, stříkaly jen ledovou vodu. Všechno včetně personálu se tu seklo na dobu před třiceti lety. Na slovo rekonstrukce jsem se neopovážila ani pomyslet, protože jinak by na mě byl spáchán atentát dobovým vybavením.
kl.jpg

Proč jsem ale nedošla až k bodu 16? Protože když jsem si fotila bazén a už už se chystala skočit do vody, přišla mi zpráva:nnn.png
ljhl.jpg
Nápis by se dal přeložit i jako: „Choďte včas nebo nechoďte vůbec. Plavci, kteří si chtějí jít zaplavat ráno jen na půl hodiny, mají smůlu a pěkně tu na ně prdíme.“

Tak jsem si zopakovala bod 14 až 1 a šli jsme spolu na snídani.


Podolí: Gigant mezi prcky

DSC_3132.JPG
Přepadla mně závrať. Když jsem se ve vnitřním bazénu v Podolí podívala pod hladinu, udělalo se mi trošku zle. Že mám strach z výšek už vím, ale že mám strach i z hloubek? To je pro mě novinka.
Jestli si rádi skočíte z věže, v Podolí nemusíte mít strach, že by se Vám povedlo rozsekat se o dno. Část pod skokanským můstkem je totiž hluboká 5 m!
Podolí má největší vnitřní bazén v Praze, který doprovází dva venkovní bratříčci, je to skutečný ráj pro plavce, kteří si přišli pořádně zaplavat. Ti z nás, kteří se při kraulu více topí než plavou, ale areál ocení hlavně v parném létě, kdy se můžou venku rozvalit na prostorný trávník. Že taková exponovaná místa přitahují všemožné čumily, asi nikoho nepřekvapí. Podolí je ale známé svahem, který se tyčí nad venkovním prostorem bazénu. V letních měsících se doslova třpytí fotoaparáty a dalekohledy. Není divu, prý je z toho kopce krásně vidět do dámských šaten.
BeFunky Collage.jpgjh.jpg


Bleskové porovnání

Tuhle část věnuji všem svým čtenářům, kteří si potrpí na fakta, a kteří musí při čtení mých recenzí nesmírně trpět nedostatkem reálií pro přehršel mých báječných historek a subjektivních pocitů ze sportovišť.

 • AXA vyhrála pohár za nejretroidnější bazén v Praze.
 • YMCA je nepřekonatelná v šíleném porcování bazénu mezi veřejnost a neveřejnost.
 • Slavia ode mne dostává virtuální zlatou medaili za nejprotivnější personál.
 • Podolí žádnou sarkastickou cenu nevyhrálo. Protože se mi tam plavalo dobře. Lidé se v těch obřích rozměrech rozpustili a můj vnitřní misantrop jásal.

shrnutí.jpg*Pocit přeplnosti bazénu měřen vždy ve všední den ráno 7:00-8:00
** Čas hrazený MultiSport kartou

Proč v přehledu není otevírací doba? Dráhy v bazénech jsou často nepravidelně rezervovány, proto Vám doporučuji se vždy, než jdete plavat, o dostupnosti přesvědčit . A to nejlépe telefonicky, hledat to na jejich stránkách Vám může zabrat i půl dne.

Pokud jste dočetli až sem, dejte mi prosím na Facebooku vědět, jak se těšíte na další díl bazénového speciálu! Koupání nazdar!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s